Barkod Etiketleri

Piyasada bulunan hemen hemen her ürünün üzerinde barkod etiketi vardır. Bu etikette ürün fiyat bilgisinin dışında Barkod Etiketleribirçok bilgiye de ulaşılabilir. Barkod yazıcıları son yıllarda çok daha ergonomik bir şekilde kullanılıyor. Artık ribonsuz olarak da baskı yapılabiliyor. Ürünlere basılan etiketler kağıt veya plastik malzemeden oluşuyor. Şimdi başlıca etiket cinslerini inceleyelim.

Kağıt Bazlı Etiketler

Kağıt bazlılar, termal etiketler ve termal olmayan etiketler olarak iki ayrı türde üretilirler. Aralarında ki en büyük farklardan biri termal olmayan etiketlerin basım için ribona ihtiyaç duyması termallerin ise ribona ya da başka bir eke ihtiyaç duymamasıdır. Bu da daha az maliyetli ve daha hızlı basım imkânı sağlar. Tüm etiketlerin belli bir kullanım ömrü vardır. Baskıdan sonra kendi ömür süreleri dolunca solma, kararma ve silinme görülür. Plastik bazlılar biraz daha dayanıklı olmakla birlikte çevre açısından ve maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı çok tercih edilmezler. Kağıt bazlı etiketler eko ve lamine termal olarak iki ana gurupta toplanırlar.

Lamine termal etiketler

Ekolara göre daha uzun ömürlü olan lamine termal etiket ribonsuz olarak baskı yapma imkânı verir. Bu etiket türü termal uyumlu barkod yazıcıları için uygundur. Etikette fazladan bir koruyucu tabaka olduğundan eko termal Barkod Etiketlerietiketlere göre kullanım ömrü daha uzundur. Yaklaşık 9 ay kadar solmadan durabilir. Birçok sektörde çok daha kısa kullanımlar olduğu için lamineler tercih edilir.

Eco termal etiketler

Üzerinde koruyucusu olmadan ısı yoluyla baskı yapılan etiketlerdir. Maliyeti diğer etiketlere göre daha uygun olup doğada çözülme hızı diğerlerinden çok daha hızlıdır. Bu anlamda en çevreci etikettir. Raf ömrü yaklaşık 6 aydır. Termal barkotlar ışıktan ve nemden etkilenir. Özellikle hızlı tüketimi olan gıda ürünlerinde tercih edilir.