Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Arsa payı karşılığı inşaat yapım süreçleri hukuki koşullara uyumlu hale getirilmediği takdirde taraflar için hem maddi hem de manevi yönden olumsuz sonuçlar doğurur. Bu yüzden yüklenici de olsanız arsa sahibi de olsanız arsa payı karşılığı inşaat yapım süreçlerine başlamadan önce ve sürecin devamında hukuki destek almanız çok büyük önem teşkil eder.

 Geçersiz Sözleşme

Bu noktada Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi nasıl yapılır? sorusunun cevabı önem taşır. Hukuki yardım ve danışmanlık desteği alınmadığı takdirde uzun yıllar devam edecek hukuki problemler ortaya çıkar. Şekil açısından geçerliliği olmadan imzalanan sözleşmeye yönelik açılacak tescil veya tapu iptal davaları, mahkemeler tarafından red yönünde kararla sonuçlanır. Dolayısıyla eğer arsa sahibiyseniz dairenizi teslim alamayabilir ya da müteahhitseniz yatırımınızın karşılığını beklediğiniz gibi elde edemeyebilirsiniz. Satıcı veya alıcı geçersiz sözleşme doğrultusunda verilenleri isteyebilirler fakat bu tür talepler ortaya çıktığında uzun yıllar verilen emeğin karşılığı ortadan kalkar.

 Uzman Avukat Desteği

Her iki taraf arasında yapılacak arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin, alanında yetkin bir hukukçu tarafından hazırlanması, ortaya çıkabilecek her türlü olumsuz sonucu ve tarafların hak kaybını önlemiş olur.

Pek çok inşaat işinde olduğu gibi arsa payı karşılığı yapılan işlerde de bu alanda uzman olan bir avukatın desteğini almak her iki tarafın da yararına olan sonuçlar doğurur. Çünkü bazı durumlarda, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde, bazı hususlar yoruma açık bırakılabilir, hiç müzakere edilmemiş olabilir ya da taraflar arasında konuşulan konular eksik kalmış olabilir. Böyle durumlar ortaya çıktığı takdirde her iki taraf arasında meydana gelecek uyuşmazlık halleri yargıya taşındığında sözleşmenin iptali, tescil, tapunun iptali gibi davaları inceleyen mahkemenin yapacağı inceleme ve yapılan incelemenin sonuçlanması çok uzun zaman alır.