Barkod Etiketlerin Önemi Nasıl Anlaşılır?

Kendinden yapışkanlı olan barkod etiketleri, oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olmaktadır. Üretim sektöründen marketler, hastanelerden mağazalara barkod etiketi kullanılır. Üzerine hemen hemen barkod etiket yapıştırılmayan ürün yok gibidir. Bir ürünün üzerinde bulunan barkod etiketi, barkod okuyucuya doğru tuttuğunuzda ürünün biri fiyatından stok koduna pek çok bilgi barkod okuyucu ekranına gelir. Barkod etiketler sahip oldukları bu özellikleri ile ham satıcıyı hem de satın alma yapan tüketiciyi bilgilendirici bir rol üstlenirler. Barkod etiket bu yönüyle vazgeçilmez bilgi edinme araçları arasında yerini almaktadır.

Barkod Etiketlerin Önemi Nasıl Anlaşılır?Barkod Etiketler Üzerine Baskı Alma İşlemi

Barkod etiketler iki farklı şekilde kategorilere ayrılmaktadır. Bunlardan biri kağıttan üretilmiş olan barkod etiketlerdir. Kağıt ve kendinden yapışkanlı barkod etiketler üretimden tüketime pek çok alanda kullanılmakta olan vazgeçilmez ürünler arasına girmektedirler. Plastikten üretilen barkod etiketler ise kağıt etiketlere nispeten daha dar bir kullanım alanına sahiptirler. Aynı zamanda da kağıt barkod etiketlerle kıyaslandıklarında daha pahalıya gelmektedirler.

Barkod etiketleri birbirinden ayıran diğer bir ikinci özellik ise termal etiketler ve termal olmayan etiket olma özelliğidir. Termal etiketler üzerinde kendiliğinden termal bulunan etiketlere denilir. Plastikten üretilen ve kağıttan üretilen etiketler, su, ısı, nem ve ışık gibi çeşitli etkenlerden olumsuz şekilde etkilenerek zarar görebilmektedirler. Ancak Plastik olan barkod etiketler kağıt barkod etiketlere oranla bu tür etkenlerden daha az etkilenmektedirler.

Termal etiket olarak ifade edilen etiketler ısı ile etkileşime girdiklerinde tepkime göstererek kararırlar. Termal etiketlerin bu özelliği sayesinde baskı uygulamalarında ribon olarak isimlendirilen barkod mürekkebine gereksinim olmaksızın baskı yapılabilmektedir. Bu baskı yöntemi ise direkt termal baskı yöntemi olarak ifade edilir. Termal olmayan barkod etiketler üstüne baskı alma işlemi ise termal transfer baskı yöntemi uygulanarak baskı alınır. Termal transfer baskı yönteminde ise ribon kullanılması gerekmektedir. Bu durum da termal transfer baskı yönteminin direkt termal baskı yöntemine oranla daha masraflı olmasına neden olmaktadır.

Etiket Çeşitleri Hakkında Bilgi

Kağıttan üretilmiş olan etiketler: Kuşe barkod etiketler, Vellum barkod etiketler, Lazer barkod etiketler, Eko Termal barkod etiketler, Lamine Termal barkod etiketler, Dipfriz Termal barkod etiketler, Fastyre barkod etiketler, Sandviç barkod etiketler, Floresan barkod etiketler, Kırılgan barkod etiketler, Karton barkod etiketler, Suda Eriyen barkod etiketler.

Plastikten üretilmiş etiketler: Opak PP barkod etiketler, Opak PE barkod etiketler, Data PE barkod etiketler, Silvermat barkod etiketler, Şeffaf barkod etiketler, Void barkod etiketler vb. Pan Etiket firması tarafından 40’tan fazla çeşitte barkod etiket üretilmektedir. Detaylı bilgi için firmanın internet adresi olan www.panetiket.com’u ziyaret edebilirsiniz.