Genel Kültür İnsan Eseri Midir?

Genel Kültür Nedir?

Genel kültürün birçok açıklaması vardır. Genel bilgi olarak da adlandırılabilen bu oluşum, kimi zaman farklı toplumlara ve aileler ait olan bilgi, kimi zaman yaşadıkları toplumun güncel ve hali hazırda olan bilgilerin olmasıdır.

Genel kültür, çoğunlukla toplumlara öne çıkmış olan tarihsel bir akışa da yön vermiş olan olayların bilinmesi olarak adlandırılır. Örneğin bizim geçmişimizde atalarımızın yaptıkları savaşların detayını, tarihini, sebeplerini bilmemiz bizim genel kültürümüzdür. Bizim soyumuzun yaptığı işler, savaşlar, zaferler, yenilgiler bunları hepsi bir genel kültürdür. Bazen de genel kültür sadece bağlı olduğunuz toplumun değilde tüm dünyadaki toplumların, devletlerin yaptıkları şeyleri bilmekte genel kültürdür. Buda bizim genel kültürümüzün geniş olduğunu ve tüm dünya kültürüne sahip olduğumuzu gösterir.

Genel kültür insana farklılık katar. Bir ortamda sorunla soruları bilmek bizleri mutlu eder ve onure eder. İnsanlar genel kültürü yüksek olan bireyler daha çok önem gösterir. Genel kültür bilgisi insanı farklılaştırır ve farklı konumlara getirir. Bu bir yarışma programında da baş gösterir bir iş görüşmesinde de bizi farklı yerlere getirir.

 Genel Kültür Kimin Eseridir?

Bu sorunun cevabı insandır. Evet, genel kültür insan eseridir. Niye diye soracak olursanız şöyle açıklayayım. Deminde bahsettiğimiz gibi genel kültür toplumun daha önce yaptığı veya şuanda yaptığı şeyler tarafından oluşur. Toplum denilen olgu insanlardan oluşur genel kültürü oluşturan toplumsa toplumda insandan meydana gelirse dolaylı bir şekilde genel kültür insan eseridir. Genel kültürü insan oluşturur ve devamını insan sürdürür. Bu sistem yüzyıllardır böyle işler. Eski toplumlardan kalan şeyleri bir insan bize aktarmaz ise o kültür kaybolur ve bir daha dünyada kullanılmaz veya konuşulamaz. Kısacası genel kültürün yaratıcısısa sürdürücüsü de insanlıktır ve bu hep böyle kalacaktır.