Hizmet Sektöründe Çalışanların Memnuniyet Anket Sonuçları Nelerdir?

Hizmet sektörü gelişmiş ülkelerde insanların en çok yer aldığı sektördür. Amerika, Rusya ve İngiltere, Hollanda, İtalya gibi bazı batı ülkeleri bunlara örnektir. Fakat Türkiye gelişmekte olan ülke statüsünde olduğu için bu gruba dâhil değildir ve her geçen gün hizmet sektöründe çalışan işçi sayısı artmakta olsa da ağırlık sanayi ve tarım sektörlerindedir. Peki, bu hizmet sektöründe çalışan ülkenin azınlık diye belirtebileceğimiz kısmı daha çok hangi işleri yapmaktadır ve işlerinde memnun mudurlar?

Hizmet sektörünü polisler, doktorlar, memurlar, itfaiye işçileri, ekonomistler, stratejistler, siyasetçiler vb. daha birçok meslektekiler oluşturmaktadır. Toplumun diğer kesimine göre ise nispeten daha yüksek maaş alan bu sektörde memnuniyet de doğal olarak beraberinde gelmektedir. Bu mesleklerden bazılarının aldıkları maaşlar ise şöyledir : (2017 Güncel Maaşlardır)

Polis Memuru : 3000-4000

Doktor : 4000-7000

Avukat : 4000-7000

Milletvekili : 26.800

Savcı : 13.500

Öğretmen : 2700-3500 (dereceye göre değişmektedir)

Yaklaşık maaş aralıklarına bakıldığı zaman maaşların son derece dolgun olduğunu ve bunun da insanları bu sektöre yönelttiğini söyleyebiliriz. Her şey maaşla bitmiyor tabi. İş ortamları esnek mesai saatleri ile güzel bir ayrıcalık daha sunuyor. Peki, tüm bu güzelliklerinin yanında zorlukları ve dezavantajları yok mu, varsa nelerdir? Her meslekte ve sektörde olduğu gibi burada da çeşitli sorunlar ve zorluklar var. Örneğin bir doktor olmak için son derece başarılı bir eğitim hayatınız olmalı ve 6 sene üniversite okumayı göze almalısınız.

Çeşitli özelliklerini dışardan bir gözle bu şekilde açıklayabiliriz. Peki hizmet sektöründe çalışanların memnuniyet anket sonuçları nelerdir? Genel olarak dünyada bu sektörde çalışan insanlar en memnun kitleyi oluşturuyor fakat ülkemizde memnuniyet oranı %50’yi geçmiyor. Buna rağmen tarım ve sanayi sektörüne göre oranlar daha yüksek bir seviyede bulunuyor.

 

One thought on “Hizmet Sektöründe Çalışanların Memnuniyet Anket Sonuçları Nelerdir?

  • Şubat 10, 2018 tarihinde, saat 5:17 pm
    Permalink

    hizmet sektöründe çalışıp halinden memnun olan bir kişi bulursanız onunla tanışmak isterim. Maaşlara göre bu durum pek de iyi bir durum değil

Yorumlar kapatıldı.