İnternet’e Nasıl Bağlanılır?

Daha önce sadece bilgisayarlarda kullanılabilen internet teknolojileri, günümüzde mobil cihazların da bu özelliğe ulaşmasıyla daha yaygın bir kullanıma ulaşmıştır. Telekomünikasyon şirketlerinin sağlamış olduğu, özellikle ev kullanıcıları ile kurumsal ya da özel firmaların tercih ettiği modem üzerinden bağlantılar, mobil cihazlar için ise GSM operatörlerinin sağladığı mobil internet sağlayıcıları günümüzde internet bağlantı sistemlerini oluşturmaktadır. Modem üzerinden sabit kullanıcıların tercih ettiği İnternet’e nasıl bağlanılır?

SABİT KULLANICILAR İNTERNETE NASIL BAĞLANABİLİR?

İnternet'e Nasıl Bağlanılır?

Ev kullanıcılarının ve işyeri sahiplerinin tercihi olan, sabit bir modem üzerinden bağlantı sağlanan, Superonline, Türk Telekom gibi telekomünikasyon şirketlerinin sunduğu internet bağlantıları, bulunulan noktaya takılan bir modem üzerinden kablolu ya da kablosuz ağ bağlantısı üzerinden bağlantı sağlanmaktadır. Sabit bir telefon numarası kullanarak ya da yalın internet denilen telefonsuz bağlantılarla sağlanan internet bağlantısı hız bakımından en üstün teknolojiyi kullanmaktadır.

BAĞLANTILAR HAZIR. İNTERNET BAĞLANTISI NASIL YAPILIR?

Modem ayarlarınız yapıldı ve internet sinyali ulaştıysa yapmanız gereken tek şey kablolu ya da kablosuz bilgisayarınızı modeminizle eşleştirerek internet girişini sağlamaktır. Bunun için yapmanız gereken, masaüstünde bulunan İnternet Explorer ya da Google Chrome gibi internet sağlayıcınızı seçerek girmek istediğiniz internet adresini yazmanızdır.

Mobil cihazlarda ise 2 çeşit bağlantı çeşidi vardır. Kablosuz bağlantı özelliğini kullanarak bağlantı sağlamak için kablosuz ağ anahtarını mobil cihazınıza girerek internet bağlantısı sağlayabilirsiniz. Mobil internet paketinizi kullanmak için ise Mobil Veri özelliğini aktif hale getirmeniz yeterlidir. Mobil cihazınızın internet bağlantısını sağladığından emin olduktan sonra, mobil cihazınızdan Internet Explorer ya da Google Chrome uygulamasını kullanarak, IOS yazılımlı bir cihazınız varsa Safari uygulamasını kullanarak internet bağlantısını gerçekleştirebilirsiniz.

Güvenli ve hızlı bir internet bağlantısı sağlamak için modeminizin ve kablosuz ağ ayarlarınızın doğru ve güvenli bir şifreleme ile koruma altına alınması yeterli olacaktır.